Basilica di San Francesco v Ravenně

Basilica di San Francesco v Ravenně (Itálie)

Město, které mělo obrovský význam už za doby antického Říma, v pátém století bylo i sídlem tamních císařů, byť jejich moc velmi rychle slábla, až skončila úplně. Dnes jde asi o stošedesátitisícové město, v němž najdeme spoustu odkazů na raný středověk. A například i básníka Danteho, který zde našel své místo posledního odpočinku poté, co byl vyhnán z Florencie. A to právě v této bazilice, o které si povíme brzy mnohem více podrobností…

Významným turistickým lákadlem je v Ravenně například mauzoleum krále Theodoricha z roku 520, desetiboká stavba je už několik let na seznamu UNESCO. Ale to samozřejmě není všechno, najdete tu celou řadu církevních staveb. Jednou z nich je trojlodní bazilika svatého Františka, která patří mezi nejranější dochované sakrální stavby v Itálii. Nezaměňujte se stejnojmenným křesťanským svatostánkem v Assisi, kde je dokonce pohřben sám svatý František!

Proč je bazilika v Ravenně zasvěcená právě jemu? Ne snad, že by zde delší dobu pobýval, ale v bazilice sídlil mezi 13. a 19. stoletím řád františkánů.. Tak například, na přelomu devátého a desátého věku byla vystavěna nynější zvonice a většina původní stavby byla dokonce srovnána se zemí. Další velká rekonstrukce přišla pod taktovkou Petera Zumagliniho na konci století osmnáctého.

Exteriéry působí hodně skromně, což je samozřejmě účelem nynějších majitelů. Ti totiž stavbu značně rekonstruovali, na začátku minulého století se z kostela odstranilo vše, co by jen vzdáleně připomínalo baroko. Cílem bylo dostat interiér do stavu, v jakém se mohl nacházet v pátém nebo šestém století. A kam dál v Itálii? Tak třeba kostel svatého Františka v Ascoli Piceno, z církevních staveb ještě jmenujme i kostel San Vincenzo e Anastasio.

30.1.2017