Guggenhaimovo muzeum v Bilbau

Guggenhaimovo muzeum v Bilbau (Španělsko)

Španělsko, to není jen Barcelona a katedrála Sagrada Familia. Procestovat zemi na Pyrenejském poloostrově nezvládnete ani za několik životů. Existuje však několik míst, která byste si neměli nechat ujít třeba už při své příští dovolené. Co takhle Bilbao?

Pokud se zajímáte o to, co se v současnosti děje na poli světové politicko-geografické scény, pak jistě máte povědomí o tom, že severošpanělský region Baskicko je sice oficiální součástí Španělska, místní obyvatelé však usilují o to, aby byla tato oblast samostatná a na Španělsku nezávislá.

Bilbao je v první řadě město historické, vždyť jeho osídlení se datuje již do několika staletí před Kristem. Oficiálně bylo založeno v červnu roku 1300. Více než sedm staletí za sebou samozřejmě nechá své stopy, takže při procházce Bilbaem můžete na vnímat kouzlo dávné minulosti a kochat se pohledy na historické centrum plné pozoruhodné architektury. Zdejší katedrála a řada dalších sakrálních staveb představují kapitolu samu pro sebe. Stavbou, která město proslavila po celém světě, je tzv. Guggenheimovo muzeum z roku 1997.

Máte-li rádi moderní umění, pak je pro vás návštěva Guggenheimova muzea naprostou povinností. Uprostřed bývalé průmyslové čtvrti, mezi vysokými budovami a přístavními doky, stojí pozoruhodná futuristická stavba. Architektonickou soutěž vyhrál před devatenácti lety americko-kanadský architekt Frank Ghery, kterého my Češi známe jako autora pražského Tančícího domu. V Bilbau díky němu vyrostla stavba, kterou vidět je už samo o sobě zážitkem. A co teprve, až vkročíte dovnitř! Zdejší sbírky se mohou pochlubit díly významných umělců dvacátého století – nechybí Pablo Picasso, Andy Warhol nebo Antony Tapies.

13.4.2017