Mešita Kásima Paši v Pécsi

Mešita Kásima Paši v Pécsi (Maďarsko)

Nese stejný název jako stavba v tureckém městě Edirne, stala se ukázkou toho, jak šel čas v šestnáctém a sedmnáctém století. I ve Španělsku bylo běžné, že se křesťanský kostel stal mešitou a naopak, ve středověku šlo o naprosto běžnou praxi. Mešitu Kásima Paši najdete v Pécsi na náměstí Széchenyi, původní gotická a katolická stavba se dočkala mnoha změn na konci první poloviny šestnáctého století. Z tehdejšího plánu mocného paši se ale nedochoval minaret, který zbořili v roce 1766 členové jezuitského řádu.

Turecká architektura je stále patrná

I když se mešita stává znovu kostelem v roce 1702, kdy habsburské jednotky znovudobývají město, stále má na sobě spoustu stop otomanských stavitelů a zachová si je jako muzeum pod širým nebem až do dnešních dob. 29 metrů na délku, šestnáct na šířku, výška pak činí 23 metrů, taková je řeč čísel u této konstrukce, která dnes nese jméno Panny Marie. Mešita Pasha Qasim ale není jedinou stavbou svého druhu ve městě. Pokud si chcete prohlédnout zachovalý dvacetimetrový minaret, musíte ještě kousek dál, a sice na návštěvu mešity paši Hasana Jakovaliho.

Kupoli mešity zdobí kříž a půlměsíc vedle sebe, z čehož je patrné, že zde žijí muslimové a křesťané vedle sebe ještě dnes. Pokud si rozdělíme obyvatele podle vyznání, jasně vedou římští katolíci se zhruba čtyřiceti procenty, po kalvinistech jsou muslimové se 2,4 %. Turků je zde přitom minimum, hlavní etnickou menšinou jsou vedle Chorvatů a Srbů i Němci nebo Rumuni. Před sakristiemi mešity jsou dvě původní turecké lázně, v interiéru nechybí otomanská dekorace a inspirace z Koránu, i když byl například balkon pro ženy zničen a mihráb, tedy vlastně výklenek určující přítomným věřícím směr k Mekce, také není původní. Takže sečteno a podtrženo, synagoga, budova národního divadla, katedrála, ale také mešita, která přečkala i nepříjemné momenty své historie. Taková je dnešní Pécs!

22.1.2023